5. Párválasztás
Fontosabb eredmények:
- A modern evolúcióelmélet szerint a férfiak és a nők részben eltérő párválasztási preferenciákra szelektálódtak a múltban. Egy 1000 főre kiterjedő „házassági apróhirdetés” vizsgálatban ezzel összhangban azt találtuk, hogy a két nem tagjai különbözőképpen ítélik meg a „vonzerő”, „erőforrások” (státusz, jövedelem, „családi elkötelezettség”, stb.) tulajdonságokat potenciális partnerükben.
- Ezek a párválasztási preferenciák természetesen kontextus-függőek: az egyének folyamatosan alakítják partnerük iránti igényeiket a saját belső és külső feltételek függvényében. Így pl. a fizikai vonzerő tekintetében magasabb párértékkel rendelkező nők nagyobb igényeket támasztanak potenciális partnerük státuszával kapcsolatban.
- Sajátos átkapcsolás (trade-off) mutatkozik a férfiak oldalán. Azok a férfiak, akik alacsony státusszal rendelkeztek nagyobb valószínűséggel ajánlottak fel családi elkötelezettséggel, megbízhatósággal, gyerekvállalással kapcsolatos tulajdonságokat mint a magasabb státuszú férfiak. Ez a magatartás a „párkereső” és a „szülői” stratégiák közötti adaptív kompromisszum eredménye, amelynek pillanatnyi értékeit az adott szociális környezethez igazítjuk
- Egy nagy (több mint ezer főt magában foglaló) minta vizsgálata során arra voltunk kíváncsiak, hogy az evolúció során kialakult párválasztási preferenciák a modern környezetben is befolyásolják-e a résztvevők szaporodási sikerét. Ez a kérdés ma is óriási vitákat vált ki az evolúciós pszichológia és evolúciós antropológia egyes köreiben. Azt találtuk, hogy azok a nők, akik magasabb iskolai végzettséggel rendelkező férfihoz mennek feleségül és azok a férfiak akik fiatalabb nőt vesznek el 45 éve korukra több túlélő gyerekkel rendelkeznek mint azok akik nem ezeket a párválasztási irányokat követik.
- A párválasztás „hagyományosan” evolúciós kategóriái és feltételei (erőforrások, vonzerő, státusz, gyerekszám, stb.) mellett újabban egyre nagyobb figyelem fordul más, eddig elhanyagolt tulajdonságok felé, amelyek köztudottan fontos szerepet játszanak a párválasztásban, különösen a hosszú-távra szóló döntésekben. Ezek közül jelenleg a humort vizsgáljuk különböző kísérleti paradigmák alapján
- A humorral kapcsolatos stílusjegyek és személyiségvonások egy része minden bizonnyal a szexuális szelekció működése nyomán alakultak ki mint az udvarlási folyamat adaptív eszközei. A humorstílusok és a párkapcsolattal való elégedettség pontszámai közötti összefüggések azt megmutatják, hogy a humor fontos eszköz a kapcsolatok fenntartására, egyfajta megküzdési mechanizmusként működve (affiliatív és énerősítő humor). Az agresszív humor férfiakra jellemző nagyobb mértéke összefügghet a kompromisszumra való kisebb mértékű hajlandósággal a kapcsolaton kívüli egyéb szociális elfoglaltságok (baráti kapcsolatok) vonatkozásában.
Közölt írások:
- Bereczkei T. Evolúciós pszichológia. Osiris Kiadó, Bp., 2003.
- Roland Tisljar and Tamas Bereczkei (2005 An evolutionary interpretation of humor and laughter. Journal of Cultural and Evolutionary Psychology 2-3.
- Vörös Sz., Bereczkei, T. , Bernáth L., és Gál Á. Adaptív döntések és mechanizmusok a párválasztásban. In: Az evolúciós szemlélet napjaink pszichológiájában, Szerk. Pléh Cs., Csányi V., és Bereczkei T., Osiris, Budapest, 2001
- Csanaky A. és Bereczkei T. A szocializáció evolúciós pályái: az apa nélkül felnövő kamaszok és felnőttek viselkdésének fejlődése. In: Az evolúciós szemlélet napjaink pszichológiájában, Szerk. Pléh Cs., Csányi V., és Bereczkei T. Osiris, Budapest, 2001
- Bereczkei T.: Szimmetria, párválasztás, szaporodás - Új perspektívák az evolúciós pszichológiában. In: Szimmetria, asszimetria II. Szerk. Balogh T. és Gévay G. MTA Szeged 1999. 49-65.
- Bereczkei T. (2000) Evolutionary psychology: A new perspective in the behavioral sciences. European Psychologist 5: 459-481.
- Manning, J. T., Barley, J., Walton, D.,… Bereczkei, T. (2000) The 2nd:4th digit ratio, sexual dimorphism, population differences, and reproductive success: Evidence for sexually antagonistic genes? Evolution and Human Behavior 21: 163-183.
- Bereczkei T., Vörös Sz., Gál Á., és Bernáth L. Adaptív algoritmusok és reproduktív döntések az emberi párválasztásban. Magyar Pszichológiai Szemle 54: 523-550, 1999.
- Bereczkei, T., Voros, A., Gal, A., and Bernath, L. (1997) Resources, attractiveness, family commitment; Reproductive decisions in mate choice. Ethology 103: 681-699.
- Bereczkei, T. and Csanaky, A (1996) Mate choice, marital success, and reproduction in a modern society. Ethology and Sociobiology 17: 23-45.
- Tisljár R. és Bereczkei T. (2008) A humor szerepe a párválasztásban – egy evolúciós modell. XVIII. Pszichológiai Nagygyűlés, Nyíregyháza.